Inspiracje, Style

Skandynawskie wzory na ścianę

Fototapeta Skandynawska - Demur

Wielu rzeczy możemy uczyć się od Skandynawów – z całą pewnością nowoczesny design także należy do ich specjalności. Nic więc dziwnego, że już dobrych kilku sezonów moda na charakterystyczne zdobienia i wzory rodem z północy trwa w najlepsze. Obserwujemy nawet ostatnio wzrost zainteresowania tego typu konceptami w naszym kraju. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego to właśnie fototapeta skandynawska coraz częściej ozdabia nasze ściany?

Prostota w najlepszym wydaniu!

Jeśli chodzi o modele tworzone na skandynawską modłę, trzeba wspomnieć przede wszystkim o charakterystycznym doborze barw. Dominują kolory Ziemi, nie ma mowy o neonach czy tym wszystkim, co intensywne. Jest natomiast spokój, jest stonowanie…ale czy także nuda? Nie, zdecydowanie nie! Pojawiają się bowiem takie barwy, jak chociażby:

  • szarość
  • beż
  • brąz
  • grafit
  • biel

Czystość formy oraz odpowiedni dobór barw sprawiają, że we wnętrzach tego typu świetnie się odpoczywa, są one miejscami wręcz stworzonymi do relaksu. Cechuje je także ponadczasowa elegancja. Jeśli chodzi o używane najchętniej wzory, każda fototapeta skandynawska ma w sobie coś, co łączy ją z innymi przedstawieniami tego nurtu (oraz jednocześnie pewien aspekt, który ją od innych bardzo skutecznie odróżnia). Pojawiają się charakterystyczne motywy, między innymi norweskie (jakże mogłoby być inaczej!) fiordy, puste, lecz zachwycające swym surowym pięknem krajobrazy, widok nieba. Las również jest częstym bohaterem wszędzie tam, gdzie króluje fototapeta skandynawska. Nie ma się czemu dziwić, wszak jest to przestrzeń nieco mroczna i tajemnicza, lecz jednocześnie taka, w której chce się przebywać, bo uspokaja i relaksuje niesamowicie. Ale nie tylko modele przedstawiające pejzaże cieszą się zainteresowaniem kupujących.

Fototapeta Skandynawskie Fiordy - Fototapeta skandynawska - Demur
Fototapeta „Skandynawskie Fiordy”

Często pojawiają się także motywy geometryczne, które stanowią notabene niezwykle udany mariaż nowoczesności oraz nawiązania do estetyki czasów nieco dawniejszych. Nie brakuje także zwierząt, przedstawiciele świata fauny ozdabiają ściany w domach i mieszkaniach Polaków relatywnie często. Sowy, jelenie, lwy, lisy oraz wilki – te pojawiają się zdecydowanie najczęściej. Tego typu fototapeta skandynawska idealnie sprawdzi się w przypadku osób uwielbiających zwierzęta oraz chętnie się nimi w codziennym życiu otaczających. Na pewno nie będzie tutaj mowy o aranżacyjnej nudzie!

Jaka fototapeta skandynawska do nowoczesnej przestrzeni?

Fototapeta Drewniana kurtyna - Fototapeta skandynawska - Demur
Fototapeta „Drewniana kurtyna”

Warto wspomnieć o jeszcze jednym rozwiązaniu, jest ono bowiem ponadprzeciętnie popularne i dla wielu miłośników skandynawskich klimatów stanowi ideał arażacyjny. Mowa o tych nadrukach, które ukazują naszym oczom faktury naturalnych, pełnych prostoty materiałów, czyli drewna, sznurka, betonu, kamienia czy też cegły. Wprowadzają do wnętrz dawkę nowoczesności z jednej, dozę przytulności z drugiej zaś strony. Bardzo dobrze komponują się nie tylko w przestrzeniach mieszkalnych (zarówno w pokoju dziennym, jak i w sypialni, gabinecie, przedpokoju, kuchni czy nawet łazience), ale także w siedzibach firm, salonach kosmetycznych czy też butikach. Wyraźnie widać zatem, że jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne, ale jednocześnie takie, którego nie pozbawiono dawki oryginalności i niezwykłego wprost, pełnego naturalności czaru.

Fototapeta Naturalna Miłosć - Fototapeta skandynawska - Demur
Fototapeta „Naturalna Miłosć”

Pozostaje nam zawierzyć skandynawskim projektantom (warto to zrobić, bo na pewno nas nie zawiodą) w dziedzinie designu i ozdobić swoje ściany przygotowanymi przez nich z wielkim pietyzmem ozdobami naściennymi. To są fototapety, które wprowadzają do przestrzeni dawkę niezwykłości!

Dodaj komentarz