Inspiracje, Style

Mieszkaj z nutą orientu

Wulkaniczny zachód słońca - fototapetyorientalne

Szukasz pomysłu na nietypową aranżację wnętrz? Zainspiruj się stylistyką ze szczyptą orientu. Bogate zdobienia, wysmakowane dodatki, fototapety orientalne oraz prawdziwa uczta dla zmysłów – tak urządzone mieszkanie będzie miało jedyną w swoim rodzaju atmosferę.

Styl orientalny to propozycja dla osób, które źle się czują w surowych, minimalistycznych wnętrzach. Pomieszczenia urządzone w stylu orientalnym są ciepłe, przyjazne i klimatyczne. Aranżację, która nawiązuje do wschodniej stylistyki uzyskamy dzięki umiejętnej grze kolorami oraz dodatkami. Kultura orientu jest kojarzona przede wszystkim z bogactwem wzorów i kolorów, które w architekturze wnętrz przejawiają się nie tylko w wyglądzie ścian czy mebli, ale też, a może nawet przede wszystkim, w doborze odpowiednich dodatków. To one tworzą przestrzeń, która oddziałuje na wszystkie zmysły.

Egzotyczne drewno

Autor: Jeff Tabaco - Orientalne wnętrze
Autor: Jeff Tabaco

 

Najważniejszym elementem orientalnego wnętrza są meble – duże, drewniane, bogato zdobione. Warto przy tym zrezygnować z rodzimych gatunków drewna na rzecz egzotycznego palisandra, cedru czy merbau. Te odmiany mają ciepły, głęboki kolor i delikatną nutę zapachową, dzięki czemu orient we wnętrzu będzie nie tylko doskonale widoczny, ale też wyczuwalny. W egzotycznych wnętrzach bardzo często pojawia się także bambus, z którego wykonywane są rolety, parawany, plecione koszyki czy pojemniki na bibeloty.

Postaw na kolor

Autor: John Bollwitt - Orientalne wnętrze
Autor: John Bollwitt

Kolorystyka w stylistyce orientalnej jest niezwykle ważna, a jej zadaniem jest stworzenie wrażenia ciepła i przytulności. Doskonale sprawdzą się tu ciepłe barwy ziemi, brązy, czerwienie czy pomarańcze. Warto je wykorzystać zarówno na ścianach czy w aranżacji okien, jak i w różnego rodzaju dodatkach, jak narzuty, poduszki czy drobne elementy dekoracyjne. Najważniejsze, by całość doskonale ze sobą współgrała i dawała efekt ciepła.

 

Szczypta Dalekiego Wschodu na ścianie – Fototapety orientalne

Fototapeta "Pełna zgoda" - Fototapety orientalne
Fototapeta „Pełna zgoda”

Świetnym uzupełnieniem stylistyki będą fototapety orientalne (tutaj) lub duże obrazy powieszone w eksponowanym miejscu. Bez względu na to, czy nasze orientalne wnętrze jest inspirowane kulturą japońską, chińską czy hinduską, bez problemu znajdziemy fototapetę, która podkreśli urok naszego salonu czy sypialni. Bardzo popularne są chińskie i japońskie znaki, symbolizujące spokój, harmonię i szczęście. Takie fototapety wybierają szczególnie te osoby, które przy aranżacji wnętrza kierują się zasadami feng shui. Równie ciekawie prezentują się na ścianach gałęzie drzew wiśniowych lub popularne drzewka szczęścia, dostępne w wielu wersjach wzorniczych czy kolorystycznych.

Krajobrazy pełne barw

Fototapeta "Prywatna wartownia" - Fototapety orientalne
Fototapeta „Prywatna wartownia”

Ciekawym motywem są też fototapety ze zdjęciami egzotycznych krajobrazów, które optycznie powiększają wnętrze i nadają mu głębi. Chińskie domki, bizantyjskie świątynie czy przyroda w wielu odsłonach przełamują monotonię wnętrza, podkreślają egzotykę aranżacji i przyciągają spojrzenia. Przebywanie w takim pomieszczeniu dostarczy nie tylko wyjątkowych wrażeń, ale też świetnie zrelaksuje i odpręży po wyczerpującym dniu.

 

 

 

Oceń Artykuł

4 komentarze

Dodaj komentarz