Inspiracje

Wyjątkowa dekoracja ścienna, czyli fototapety z motywem marmuru

Ściany ozdobione marmurem to oznaka wysmakowanego gustu, ale także przepychu wynikającego z zasobności portfela. Dawniej było na niego stać jedynie królów, książęta i innych możnych świeckich czy duchownych, a z czasem także i magnatów przemysłowych. Współcześnie ten okazały i zdobny kamień jest nadal bardzo kosztowny i tak jak przed wiekami zdobi wnętrza zamożnych osób, które kochają przepych. Na szczęście dziś dostępne są także zamienniki czyli fototapety z marmurem. One oczywiście nie zastąpią kamienia, jednak odwzorowują go wręcz genialnie przez co pozwalają na urządzanie niezwykle efektownych wnętrz.

Liczne oblicza marmuru

Wcześniej kojarzył się z czym wzniosłym, z monumentalnym budownictwem z zamierzchłych czasów, z zamkami, z zabytkowymi termami itd. Dziś marmur ma o wiele bardziej oswojoną postać, a my sami dostrzegliśmy niezwykły potencjał dekoracyjny tego kamienia. Na uwagę zasługuje też fakt, że mamy także o wiele więcej odmian tego materiału, a przez to również większe możliwości do tworzenia wariacji dekoracyjnych, które w 100% oddają fototapety z marmurem. Teraz już nie kojarzymy go wyłącznie z bielą, poprzetykaną czarnymi lub bladoróżowymi żyłkami. Teraz to cała plejada barw, przy czym niektóre z odmian są wyjątkowo popularne.

Fototapeta Niebieska głębia - Fototapety z marmurem - Demur
Fototapeta „Niebieska głębia”

Turkus ze złotem. Wszelkie odcienie turkusowe są obecnie bardzo trendy, więc i marmur stanowiący piękną mozaikę wielu wersji tej barwy stał się niezwykle popularny. Takie fototapety z marmurem doskonale pasują do wszelkich połączeń z brązem oraz bielą, a także do drewnianych mebli. A kiedy turkusowe nacieki poprzetykane są złotymi żyłkami to powstaje nam klimat glamour, gdzie można zaszaleć z szykownymi, błyszczącymi dodatkami.

Różowa landrynka. To być może jest nietypowa odmiana marmurowych dekoracji ściennych, ale przebojem wdarła się do waszych wnętrz. Czasami są to grafiki wpadające w odcień bardziej łososiowy, czasami to typowy pudrowy róż przełamany szarymi przebarwieniami, ale każdy z wzorów jest niezwykle efektowny. Najczęściej to panie wybierają takie grafiki, ale przy odpowiednim zestawieniu z pozostałymi elementami aranżacji może powstać wnętrze, które nie będzie wcale cukierkowe, a po prostu ciekawe.

Szykowny klimat czerni. Jeśli czarny lub grafitowy marmur kojarzy się komuś wyłącznie z nagrobkami to znaczy, że jeszcze nie zapoznał się z najnowszymi trendami wnętrzarskimi. To w ostatnim czasie po prostu hit. Fototapety marmurowe w czerni przełamanej bielą, srebrem lub złotem zdobią nowoczesne oraz najbardziej designerskie wnętrza i trzeba przyznać, że to właśnie one tworzą tam styl i wyjątkowy klimat.

Gdzie można stosować fototapety z marmurem?

Na to pytanie odpowiedź jest dość prosta, można je stosować dosłownie wszędzie, bo będą zawsze efektownie wyglądać. Jednak chcemy tutaj przekonać do tego rodzaju grafik wszystkich niedowiarków i tych, którym czasami brakuje odwagi, żeby zastosować na swojej ścianie dekorację odmienną od wcześniejszych koncepcji.

Fototapeta Beżowe wariacje - Fototapety z marmurem - Demur
Fototapeta „Beżowe wariacje”

Fototapety z marmurem w domyśle wszystkim skojarzą się z łazienką. Oszem, nie chodzi jednak o to, żeby ją całą wyłożyć taką tapetą. Tu ważne są połączenia z drewnem, bielą, srebrem czyli nawiązania wykorzystujące główne kolory grafiki albo jej delikatne detale jak np. dyskretne żyłki przetykające mozaikę. W takiej odsłonie zyskujemy łazienkę z marmurem, ale w modnej i niebanalnej odsłonie.

Marmur na ścianie doskonale sprawdzi się także w salonie albo sypialni i nie należy się obawiać, że powstanie wnętrze zimne czy nieprzyjazne. To także kwestia połączeń. Jeśli ocieplimy kamienną grafikę drewnem, ścianami w ciepłych barwach, dodatkami, roślinami oraz światłem, powstanie wnętrze szykowne, ciekawe i jednocześnie przytulne. Dopasuj do tak ozdobionej ściany specjalne oświetlenie z odpowiednią barwą, a przekonasz się, że nabierze zupełnie innego wymiaru.

Fototapeta Delikatność różu - Fototapety z marmurem - Demur
Fototapeta „Delikatność różu”

Sąsiedztwo takiej okładziny jest bardzo ważne, może bowiem zdominować delikatny marmur albo przeciwnie, pięknie go wyeksponować i podkreślić. Jeśli nie masz na to pomysłu pomocne będą gotowe inspiracje na stronie Demur, które ukazują fototapety z marmurem w nowoczesnych, niezwykle ciekawych odsłonach.

Dodaj komentarz