Inspiracje, Style

Przytulny klimat wnętrza, czyli fototapety boho

Kiedy zabieracie się do remontu, zwykle chcecie nie tylko odświeżyć, ale też przy okazji zmienić coś w wystroju swojego otoczenia. Wtedy szukacie w sieci informacji, przeglądacie katalogi, ale też próbujecie skonkretyzować i zwizualizować sobie w głowach jakiś określony styl, którego będziecie się trzymali i do którego dopasujecie każdy detal. U nas znajdziecie przeróżne porady, a tym razem przybliżymy wam styl boho, nieco artystyczny, hippisowski, ale też bliski naturze. A przewodnikiem po tym świecie niech będą fototapety boho wraz z całą swoją urodą i magnetycznym polotem.

Na początek – co to jest styl boho?

Czasami jest tak, że lubimy rzeczy o mocno określonym wyglądzie, ale sami nie mamy świadomości, że należą one do określonego stylu. Pytanie, czy potrzebne nam są definicje i szablony? Pewnie nie, ale może znając je można sobie w głowie usystematyzować pewien schemat działania, np. podczas wyszukiwania w sieci internetowej elementów odzieży albo dekoracji do wnętrza. Można wtedy posłużyć się konkretną nazwą, a dzięki temu otrzymać w zamian konkretne propozycje, np. fototapety boho.

Fototapeta "Tropikalne liście boho" - Fototapety boho - Demur
Fototapeta „Tropikalne liście boho”

Dlatego na początek przedstawiamy ci świat stylu boho. Samo słowo ma wiele wspólnego ze sztuką, bowiem jest to skrót od słowa bohema. To nazwa środowiska o artystycznym zacięciu, odrzucającego sztywne zasady społeczne oraz materialistyczne podejście do życia. Bohema zawsze szła pod rękę z muzyką, sztuką malowaną żywymi kolorami oraz luźnym sposobem życia w zgodzie z naturą. Nie poddawała się również zasadom modowym, dlatego też wyznawcy stylu boho nosili barwne, luźne stylizacje, złożone zwykle z elementów w wyrazistych kolorach, ozdobionych zupełnie do siebie nie pasującymi wzorami.

Styl boho przeżywał swoją największą popularność tak naprawdę w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia, choć nie był znany pod tą nazwą. Wtedy to znany był bardziej styl hippisowski. Samo boho narodziło się już na początku tego wieku, kiedy to projektanci zaczęli szukać inspiracji łącząc właśnie styl hippisów, vintage i glamour. Dobrze, że tak się stało, bo oprócz ciekawej odzieży mamy dziś na rynku także niezwykłe fototapety boho.

A teraz – jak prezentują się fototapety boho?

Tą grupę graficzną można w zasadzie podzielić na dwa nurty. Pierwszy i niewątpliwie najbardziej obfity we wzory to motywy roślinne. Styl boho hołduje bliskości z naturą, a więc wpisują się w niego zdjęcia naturalnej roślinności oraz wszelkie wariacje na temat liści, kwiatów oraz całych łąk i lasów. Tu każde źdźbło trawy czy uschnięty listek zasługuje na szacunek, a często odgrywa główną rolę na grafice.

Fototapeta "Klimat boho" - Fototapety boho - Demur
Fototapeta „Klimat boho”

Drugi bardzo ważny nurt to wszelkiego rodzaju grafiki z etnicznymi wzorami. W tej grupie tak naprawdę spotkasz zarówno rodzime motywy ludowe, jak i orientalne mandale, łapacze snów czy pismo etruskie. Fototapety boho z tej grupy to podróż przez cały świat zgodnie z kosmopolityczną naturą tego stylu, ale także podróż przez minione czasy.

Obie te grupy graficzne mają wiele uroku, z ich pomocą stworzysz zawsze wnętrze stylowe, ale także bardzo klimatyczne i przytulne. I choć to tylko okładzina ścienna, zawsze poczujesz namiastkę walorów powrotu do korzeni i do natury.

I na koniec – tworzymy spójną aranżację boho?

Aby stworzyć stylowe wnętrze estetyce boho, ważne jest przede wszystkim rzetelne dobranie wszystkich detali. To styl, który nie znosi fałszu, a więc każdą pomyłkę będzie wyraźnie widać. Dlatego najpierw przejrzyj uważnie fototapety boho, wybierz tą, która wpadnie ci w oko, a potem poszukaj inspiracji i sumiennie dobierz meble, dodatki oraz kolory. W takim wnętrzu powinny znaleźć się meble o lekkiej konstrukcji oraz miękkie, najlepiej naturalne tekstylia. To wszystko w barwach ziemi, z dużą ilością drewna, ratafii, słomy, bambusa, rattanu itd. No i oczywiście tematyczne efektowne bibeloty, najlepiej pamiątki z podróży. Jeśli nie pospadacie własnych, warto poszukać w sieci albo na targach staroci.

Fototapety "Delikatne symbole" - Fototapety boho - Demur
Fototapety „Delikatne symbole”

A jak stworzyć harmonię w takim wnętrzu? Zasada jest jedna. Fototapety boho to zwykle duża intensywność barw oraz detali. Dobry balans zyskasz wtedy, kiedy pozostałe ściany pozostaną bardziej stonowane. To zapewni harmonijne wyciszenie, a dodatkowo pozwoli lepiej wyeksponować dekorację ścienną.

Dodaj komentarz