Inspiracje, Style

Nowoczesny klimat we wnętrzu – fototapety industrialne

Kiedy wszystkim znudziły się wymuskane wnętrza, które wyglądały jak wierna kopia ekspozycji z salonu meblowego, zaczęły się poszukiwania innych wnętrzarskich inspiracji. Chodziło o to, żeby w niebanalny i efektowny sposób zakłócić dominującą nudę dekoracyjną, a jednocześnie stworzyć wyjątkowy styl. I tak oto naszą uwagę zaczęły zwracać szeroko pojęte lofty z ich postindustrialnym urokiem. Kiedy okazało się, że wnętrza w tym klimacie przyjęły się i tworzą nowy trend, musiała powstać nowa kategoria wzorów czyli fototapety industrialne. Ilość niesamowitych i zupełnie zaskakujących grafik jest tak duża, że każdy znajdzie coś odpowiedniego i stworzy sobie modną przestrzeń w stylu loft.

Przygotuj wnętrze pod industrialny wystrój

Wnętrza w przestrzeni poprzemysłowej lub stylizowane na taką są specyficzne. Królują tu elementy zupełnie nietypowe, do niedawna wcale nie były uważane za dekoracyjne, a wręcz za oszpecające przestrzeń. To między innymi metalowe elementy konstrukcyjne budynku, okablowanie bez żadnej obudowy czy ściany ze zniszczonej cegły albo pokryte zniszczonym betonem. Dziś to atrybuty modnych, designerskich przestrzeni.

Jednak co zrobić, żeby trochę oswoić takie pomieszczenia przerabiając je na mieszkanie? Albo jak uzyskać efekt loftu w normalnych wnętrzach w bloku lub domu? Trzeba zadbać o kilka elementów:

Jak największe przeszklenie i doświetlenie. W poprzemysłowych wnętrzach zwykle można spotkać duże okna podzielone na mniejsze części profilami metalowymi. Trzeba je jedynie doczyścić, a metal pomalować i ładnie podkreślić. Do domu można zamówić nowe okna ze specjalną kratownicą. Jeśli urządzasz loft w bloku, gdzie takie okna są niedopuszczalne, po prostu zrezygnuj z firan i zasłon i stwórz choćby namiastkę stylu.

Fototapeta Rdzawy klimat - Fototapety industrialne - Demur
Fototapeta „Rdzawy klimat”

Stylowe ściany. Prawdziwy loft zwykle posiada ceglane albo betonowe ściany i wtedy wystarczy je jedynie ładnie oświetlić i ocieplić stylowymi dekoracjami. Ale już pseudo lofty i neo lofty, a także wnętrza stylizowane, trzeba wyposażyć w odpowiednie okładziny. W tym wypadku najlepszym, stosunkowo niedrogim sposobem będą fototapety industrialne, kapitalnie imitujące ściany w dawnych halach czy warsztatach.

Podłoga z zębem czasu. To powierzchnia trudna do odtworzenia, bowiem w rodzimych dawnych halach produkcyjnych królował głównie beton malowany farbą olejną. To raczej wersja niezbyt przyjazna do mieszkania, lepiej sprawdzi się podniszczony parkiet albo płytki stylizowane na retro.

Fototapety industrialne – zaskakujący urok i styl

Jeśli jesteś na etapie budowania swojej koncepcji loftu, mamy dla ciebie wiele ciekawych inspiracji. W tej kategorii wzorów są chyba najbardziej zaskakujące dekoracje ścienne, które można podzielić na kilka grup:

Podniszczona ściana. Poubijane cegłówki, uszkodzony tynk betonowy, zardzewiały metal, popękany beton, nieregularna ściana z wystającymi kamieniami albo prętami, to wszystko są grafiki zdobiące najmodniejsze fototapety industrialne. Nie możesz mieć w domu autentycznie zniszczonej ściany? Kup taką dekorację i sam wykreuj swój loft.

Fototapeta Industrialny most - Fototapety industiralne - Demur
Fototapeta „Industrialny most”

Konstrukcja z perspektywą. Doskonały patent dekoracyjny, nawiązujący jednocześnie do metalowych konstrukcji typowych dla loftu i jednocześnie powiększający gabaryt wnętrza optycznie. Najpopularniejsze są ujęcia metalowych schodów, ożebrowania dachowego, a nawet stalowych mostów.

Geometryczny trójwymiar. To fototapety industrialne, które być może tematycznie nie mają nic wspólnego z loftem, jednak ich surowy charakter i ciekawa głębia sprawiają, że chętnie są stosowane właśnie w poprzemysłowych, klimatycznych wnętrzach.

Stare zdjęcia fabryk i warsztatów. Tak zwane „od ogółu do szczegółu”. To może być czarno-białe zdjęcie fragmentu linii produkcyjnej albo jakiegoś elementu konstrukcyjnego, zaworów czy starych maszyn albo widok na całą fabrykę w nastrojowej sepii.

Fototapeta Idealne trybiki - Fototapety industrialne - Demur
Fototapeta „Idealne trybiki”

Tak właśnie tworzy się wnętrza z duszą. Nawet jeśli nie są oryginalne, nie mają żadnej fabrycznej czy warsztatowej historii to jednak fototapety industrialne pozwalają na łatwe i stosunkowo niedrogie stworzenie ciekawej iluzji i niebanalnego klimatu. Wystarczy umiejętnie dopasować meble oraz dodatki, a potem cieszyć się modny, stylowym loftem.

Dodaj komentarz