Inspiracje

Miejski klimat we wnętrzu – fototapety miasta

Chociaż widać wyraźny trend powrotu do natury na różnych płaszczyznach, także w zakresie dekorowania wnętrz, to jednak równolegle pojawił się też inny kierunek. Dostrzegliśmy urodę większych i mniejszych miast, które z roku na rok pięknieją i mają coraz więcej do zaoferowania. Fototapety miasta to dekoracje do wnętrz nowoczesnych, które z urbanistycznych przestrzeni wyciągają wszystko co najlepsze, korzystają z przestrzennego designu i tworzą wyjątkowe, niebanalne aranżacje.

Mieszkanie lub biuro z oknem na miasto

Zastanawiasz się czy ta grupa graficzna nadaje się do twojego salonu albo innego wnętrza? Odpowiedź zależy od tego, jaki styl dekoracyjny chcesz przyjąć. Jeśli choć trochę gra ci w duszy nowoczesność i współczesny minimalizm, to taka grafika na ścianie będzie strzałem w dziesiątkę. Ważne jednak, aby umiejętnie dopasować wzór do ogólnego stylu, ale także do gabarytu wnętrza. Chodzi przecież o to, aby stworzyć efektowną, ale nie przytłaczającą przestrzeń wokół siebie.

Fototapeta "Piękny Frankfurt" - Fototapety miasta - Demur
Fototapeta „Piękny Frankfurt”

Szczególnie godne polecenia są panoramy szerokokątne na całą ścianę, które tworzą coś w rodzaju „efektu okna”. Wyobraź sobie, że za oknem masz rozległy widok na wielkie miasto, pełne szklanych biurowców, ruchu i świateł. Tam jest wielkomiejski gwar, a u ciebie cisza i można spokojnie napawać się tym niesamowitym widokiem. Niektórzy mają taki krajobraz za oknem swojego apartamentu albo prestiżowego biura, ale jeśli nie należysz do tej grupy to z użyciem fototapety miasta stworzysz sobie świetną iluzję takiej panoramy.

Pamiętać jednak należy, że szerokokątna panorama to wariant do dużego wnętrza z pokaźną ścianą ekspozycyjną, która nie będzie zastawiona wysokimi meblami. Jeśli nie dysponujesz takim wnętrzem to nie oznacza, że nie możesz mieć widoku na miasto. W ofercie Demur znajdziesz także miejskie krajobrazy, w których gęsta zabudowa znajduje się na dalszym planie i takie grafiki kapitalnie wyglądają również w mniejszych pomieszczeniach. Można także skorzystać z możliwości kreatora podczas procesu zamawiania i wykadrować sobie fragment miasta, który ozdobi np. wnękę.

Fototapety miasta zmieniają przestrzeń optycznie

Poza niewątpliwie imponującymi walorami estetycznymi, ta grupa grafik ma dodatkową, kapitalną zaletę. Dzięki tym dekoracjom wnętrza otwierają się optycznie, stają się bardziej przestrzenne i przestronne. To oczywiści iluzja i patent, który po prostu działa na nasz wzrok, ale przy okazji sprawia, że aranżacje stają się niebanalne.

Fototapeta "Zachód słońca w Nowym Jorku" - Fototapety miasta - Demur
Fototapeta „Zachód słońca w Nowym Jorku”

Fototapety miasta to kadry fotograficzne wykonane na różne sposoby, przy czym można je podzielić zasadniczo na trzy warianty:

  • Szerokie panoramy. Kadry z rozległymi widokami powiększają i otwierają przestrzeń pomieszczenia, zwłaszcza te wykonane ze sporej wysokości i z lekko oddalonym, ale szerokim planem.
  • Miasto z bliska. Ujęcia wykonane z pozycji pieszego, przechadzającego się po mieście. Kapitalny wariant do bardzo dużych wnętrz, bo tylko tam nie wprowadzi nadmiernej dominacji do przestrzeni, za to da niesamowite efekty dekoracyjne.
  • Długa perspektywa. Jeśli uważasz, że urządzanej przestrzeni przydałoby się jakieś ciekawe wydłużenie optyczne, to nie ma lepszego sposobu niż fototapety miasta, ale w określonym wariancie. Mowa tu o ujęciach przedstawiających jedną ulicę i jej zabudowę. Taki wydłużony kadr doskonale zmienia postrzeganie przestrzeni, wydłuża ją i sprawia, że staje się o wiele ciekawsza.

Najważniejsza jest harmonia

Fototapety miasta występują w różnej stylistyce. Przeważają oczywiście zdjęcia nowoczesnych, wielkich miast, pełnych wysokich wieżowców z metalu i szkła. I to zdecydowanie grupa graficzna pasująca do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych.

Jest jednak mniejsza, ale nie mniej ciekawa grupa, pełna ujęć zabytkowych, klimatycznych miasteczek albo ich pojedynczych uliczek, które od wieków zachwycają gdzieś na południu Europy. Z ich użyciem stworzysz przytulną kuchnię albo sypialnię czy salon w bardziej tradycyjnym stylu, z dużą ilością drewna i ciepłych barw oraz zieleni.

Fototapeta "Miasto nocą" - Fototapety miasta - Demur
Fototapeta „Miasto nocą”

Niezależnie od wybranej opcji, najważniejsze jest umiejętne dopasowanie wszystkich detali aranżacji. Tylko wtedy fototapety miasta oddają całe swoje piękno do wnętrza i tworzą niesamowity klimat oraz złudzenie, że to miasto jest wręcz na wyciągnięcie ręki. I jeszcze jedno, nie zapomnij o świetle. Każde miasto lubi ogrzewać się w słońcu za dnia, a w świetle lamp nocą.

Dodaj komentarz