Inspiracje, Poradnik

Metamorfozy przy użyciu fototapety na klatce schodowej

Są w naszych domach miejsca, które standardowo wszyscy uważamy za ekspozycyjne i staramy się, żeby wyglądały efektownie oraz modnie. W zasadzie, w większości przypadków można w ciemno wytypować ścianę, na której umieścicie świeżo zamówioną fototapetę. Chcemy jednak podsunąć wam ciekawy pomysł na niebanalną dekorację w miejscu pozornie do tego nieodpowiednim. Zaskoczycie taką aranżacją wszystkich, a sami również z przyjemnością będziecie na nią codziennie spoglądać. Mowa o waszych domowych galeriach, tj. ścianach wzdłuż schodów. Czy wiecie jak efektownie prezentują się fototapety na klatce schodowej? Podsuniemy wam kilka ciekawych pomysłów na taką dekorację.

Ściana wzdłuż schodów to trudny temat?

Mogłoby się wydawać, że wzdłuż schodów ściana powinna być przede wszystkim praktyczna, bo jest narażona na częste zabrudzenia. To na pewno, ale czy dlatego powinna być też nudna? Przecież można połączyć ciekawy wygląd tej płaszczyzny z praktycznym utrzymaniem w czystości. Fototapety na klatce schodowej to dekoracja, która daje właśnie takie możliwości. Wybierasz grafikę, która ci się podoba, a potem wybierasz materiał. Godne polecenia są warianty winylowe oraz laminowane, które są odporne na zarysowania i inne drobne uszkodzenia. Zabrudzenia można myć mokrą szmatką, ponieważ to tapety, które dobrze znoszą także wilgoć. Tak dobrana okładzina będzie odporna na brudne dziecięce paluszki, niesforne igraszki psa lub kota, na przypadkowy kontakt z butami czy przenoszonymi przedmiotami, słowem na wszystko, co można nazwać tzw. bieżącym użytkowaniem schodów.

Fototapeta W trójwymiarowej sieci - Fototapety na klatce schodowej - Demur
Fototapeta „W trójwymiarowej sieci”

Fototapety na klatce schodowej – różne warianty

Skoro już wiesz, że taka dekoracja ściany ciągnącej się wzdłuż schodów to dobry pomysł także pod kątem trwałości i utrzymania w czystości, możesz puścić wodze fantazji i wybrać efektowną grafikę. Przyjrzyj się, jakie położenia mają schody. To istotna kwestia, ułatwia bowiem podjęcie decyzji, czy fototapeta na klatce schodowej powinna korespondować z aranżacją najbliższego otoczenia czy może być w zupełnie odmiennym stylu. Jeśli klatka schodowa jest odkryta i bardzo widoczna z salonu, konieczne będzie dopasowanie grafiki do wyglądu salonu. A jeśli schody są na uboczu, można tam sobie zafundować całkiem inny design.

Fototapeta Górski wschód słońca - Fototapety na klatce schodowej - Demur
Fototapeta „Górski wschód słońca”

Oferta fototapet jest szeroka, ale kilka grup szczególnie pasuje na ścianę przy schodach.

  • Domowa galeria sztuki. Wielu z was marzy, żeby wprowadzić do swojej przestrzeni odrobinę artystycznego polotu i rozmachu. Można nawet zaobserwować, że nowoczesne i surowe trendy wnętrzarskie, które teraz panują bardziej uruchamiają tą potrzebę obcowania ze sztuką. Co zrobić jednak w sytuacji, kiedy ta chęć nie idzie w parze z designerską, bardzo nowoczesną aranżacją? Trzeba sztukę przenieść tam, gdzie nie będzie z niczym kolidowała, czyli na przykład na schody. Ich konstrukcja, niezależnie od kształtu, sprawia, że naturalnie tworzy nam się gotowa galeria, gdzie można zaprezentować ciekawą grafikę. Może to być odważna fototapeta w postaci artystycznej abstrakcji, kubistyczne kształty, nowoczesna odmiana pop-artu albo bardzo tradycyjne w stylu, akwarelowe obrazy. Można także wybrać wzór w wytworne, pałacowe ornamenty, który będzie doskonałym tłem dla rodzinnych fotografii w rzeźbionych ramach. Nic cię nie ogranicza, ozdabiaj swoją osobistą galerię sztuki jak chcesz, za pomocą fototapet.
  • Schodowy efekt 3D. Tak się składa, że schody to twór bardzo przestrzenny, a więc ta grupa grafik pasuje tu idealnie Fototapety na klatce schodowej z wzorem 3D to strzał w dziesiątkę. To może być geometryczna głębia z regularnych bądź nieregularnych elementów, ale można jeszcze bardziej zaszaleć i stworzyć tu iluzję dodatkowej przestrzeni albo tajemnego przejścia. Taka dekoracja na ścianie świetnie powiększa optyczny odbiór gabarytu wnętrza, a przy okazji zdobi to miejsce w bardzo ciekawy sposób.
  • Panorama wzdłuż chodów. Interesującym sposobem na ozdobienie klatki schodowej jest umieszczenie na ścianie wzdłuż schodów szerokokątnej panoramy z widokiem na jakiś malowniczy zakątek naszego kraju albo zupełnie egzotyczny krajobraz. Należy jednak pamiętać o dobrym położeniu dekoracji względem schodów, aby widok był jak najbardziej wiarygodny, jak oglądany z okna.
Fototapeta Mroczne liście - Fototapety na klatce schodowej - Demur
Fototapeta „Mroczne liście”

Ten, kto przeczytał nasz poradnik do końca i jest posiadaczem domu z piętrem, już z pewnością obmyśla nową dekorację. Fototapety na klatce schodowej to świetny pomysł na metamorfozę tej pozornie nudnej przestrzeni.

Dodaj komentarz