Inspiracje, Poradnik

Fototapety edukacyjne do szkół i nie tylko

Fototapety to nowoczesne okładziny na ściany, każdy to wie. Trzeba jednak pamiętać, że to określenie nie powstało wyłącznie z powodu nowoczesnych technologii używanych zarówno w zakresie materiałów, jak i w procesie wydruku. Na to miano składa się także fakt, że fototapety doskonale nadążają za zmieniającą się modą i mają niesamowity potencjał estetyczny, artystyczny, a nawet edukacyjny. Nie wierzycie? Sprawdźcie co czeka na was w zakładce fototapety edukacyjne. To dekoracje, które mogą zdobić placówki szkolne i przedszkolne, ale również pokoje waszych pociech.

Jak wykorzystać tą ścianę?

Często się zdarza tak, że brakuje wam koncepcji na urządzenie pokoju dziecka. Czasami także bywa, że siedząc na zebraniu w szkole albo przedszkolu rozglądasz się po sali i zastanawiasz się, dlaczego jest taka nijaka, nudna i smutna. Powód może być ten sam, po prostu nikt nie miał na nią pomysłu.

Fototapeta "Back to school" - Fototapety edukacyjne - Demur
Fototapeta „Back to school”

Na każdy z tych problemów jest prosty sposób. Wystarczy przejrzeć ofertę Demur i po prostu wybrać wzór pasujący do charakteru pomieszczenia oraz wieku dzieciaków. Oczywiście można wybrać jakąś kolorową, dziecięcą i wesołą grafikę, ale można także postawić na fototapety edukacyjne, które ładnie zdobią pokoje dzieci i szkolne sale, a przy okazji sprytnie przemycają jakąś wiedzę albo przynajmniej rozbudzają wyobraźnię i zachęcają do procesów poznawczych.

Jeśli więc widzisz niewykorzystaną ścianę wszędzie tam, gdzie warto dzieciaki pobudzać do działania, nie czekaj, działaj. W domu zrób szybką zmianę aranżacji, a jeśli chodzi o klasę, salę przedszkolną lub inne wnętrza w placówce edukacyjnej, porozmawiaj z nauczycielem i innymi rodzicami. Na pewno podchwycą ten pomysł i pomogą go wdrożyć. A u dzieciaków wywołacie wielkie „wow”.

Fototapety edukacyjne dopasowane do sytuacji

Żeby jednak oczekiwany efekt nastąpił, musicie pamiętać o dobrym dopasowaniu wzoru do potrzeb i wieku dzieciaków. W ofercie Demur znajdziecie taką ilość wzorów, że nie będzie z tym większych problemów. Pamiętajcie, że co innego podoba się maluchom, a co innego młodszej i starszej młodzieży, dla której niezwykle ważna jest także moda. O ile dla małych dzieci fototapeta musi nieść prosty przekaz, podany w bardzo wesoły i bajkowy sposób, o tyle starsze dzieciaki interesuje już bardziej wysmakowany design i możliwość pogłówkowania.

Fototapeta "Krąg życia" - Fototapety edukacyjne - Demur
Fototapeta „Krąg życia”

Inna sprawa, że inaczej trzeba podejść do sprawy, jeśli dekorujemy pokój swojego fana tyranozaurów albo miśków panda, a inaczej, kiedy fototapeta ma stymulować umysły i wyobraźnię większej grupy dzieci. Wtedy przydają się wzory dotyczące szerszej tematyki i o bardziej uniwersalnej estetyce.

Krótki przegląd najpopularniejszych wzorów

Duża ilość wzorów może czasem przyprawiać o zawrót głowy i utrudnić decyzję, zwłaszcza kiedy dzieci mają wiele zainteresowań albo kiedy w naszych głowach kłębią się wciąż nowe pomysły na ich aktywizację edukacyjną. Dlatego na pewno przyda się ten mały katalog najpopularniejszych grup graficznych, który pomoże wam sprecyzować koncepcję.

  • Mapy. Występują w przeróżnych wariantach. Są administracyjne albo geograficzne z rzeźbą terenu i nazwami, dla starszych uczniów, ale także w mapy bajkowej estetyce, które pokazują np. miejsca zamieszkiwania różnych zwierzątek.
  • Świat zwierząt. Fototapety edukacyjne z wizerunkami i nazwami zwierząt to świetny wstęp do lekcji przyrody albo biologii lub po prostu nauki o świecie.
  • Literki, cyferki. Świetne grafiki dla początkujących uczniów. Sprytnie utrwalają w ich głowach rozpoznawanie tych wszystkich znaków.
  • Kształty, kolory. Podobna funkcja poznawcza i utrwalająca, a dodatkowo to fajna okazja do wspólnych zabaw i zgadywanek.
  • Pomoce matematyczne. Fototapety edukacyjne mogą więcej zdziałać niż nużące powtarzanie np. tabliczki mnożenia. Pokazana w formie efektownej grafiki łatwiej wpada w oko i pozostaje w pamięci.
  • Nauka języka. To nic innego jak wykorzystanie ludzkiej pamięci wzrokowej, która za pomocą podpisanych obrazków łatwiej przyswoi większą ilość słówek i zwrotów w obcym języku.
  • Rebusy i zagadki. Jeśli nie przeszkadza ci, że dziecko będzie malowało po ścianie, możesz wybrać grafikę z rebusem, zgadywanką albo kolorowanką.
Fototapeta "Zwierzęcy alfabet" - Fototapety edukacyjne - Demur
Fototapeta „Zwierzęcy alfabet”

Czy już wiecie, jakie fototapety edukacyjne najlepiej pasują do etapu życia waszych pociech? Jeśli nie, to zaproś je do wspólnego oglądania grafik i na pewno coś razem wybierzecie. Na reszcie ta pusta ściana zyska ładny wygląd i wartościowy przekaz.

Dodaj komentarz