Inspiracje, Poradnik

Designersie plakaty w ramie. Opcja z passe partout i bez.

Jeśli przeglądasz ciekawy wybór fototapet i jakiś designerski wzór wpadł ci w oko, ale nie chcesz poświęcać całej ściany na taką dekorację mamy dla ciebie ciekawe rozwiązanie. Część z tych grafik można także zamówić w postaci plakatu. Można także przejrzeć kategorię z samymi plakatami i tam wybrać jeszcze ciekawszy i bardziej efektowny wzór. Plakaty w ramie do świetny dodatek dekoracyjny do każdego designerskiego, nowoczesnego wnętrza, taka wisienka na torcie, która skutecznie podkreśla walory estetyczne każdej aranżacji.

Plakat w ramie – dekoracja kompletna

Plakat znamy nie od dziś, zawsze jednak kojarzył się z wydarzeniami kulturalnymi albo wizerunkami muzycznych idoli. Tą funkcję pełni oczywiście do dzisiaj i w tym zakresie ma już na tyle długą tradycję, że najstarsze pozycje znajdują się już w tematycznych muzeach dotyczących np. kinematografii, teatru czy festiwali piosenki. Oczywiście takie tradycyjne plakaty często zdobią wasze wnętrza, zwłaszcza kiedy dotyczyły ważnego wydarzenia artystycznego.

Plakat Zielona podróż - Plakaty w ramie - Demur
Plakat „Zielona podróż”

Jest jednak i nowa generacja plakatów, które nie mają nic wspólnego z koncertami czy przedstawieniami, ale w naturalny sposób przejęły z tradycji swego rodzaju artystyczny klimat. To designerskie plakaty w ramie, chętnie stosowane jako detal dekoracyjny zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i firmowych biurach czy nawet przestrzeni publicznej.

Taki nowoczesny plakat, nawet o najbardziej efektownej grafice, nie byłby do końca kompletny, gdyby nie rama. Można oczywiście zamówić sam wydruk, ale trzeba pamiętać, że dobra ekspozycja to warunek uzyskania odpowiedniego efektu estetycznego. A dopiero plakat w ramie prezentuje się na tyle okazale, żeby być podkreśleniem modnej, designerskiej aranżacji.

Passe partout skutecznie podkreśli twój plakat

Kartonowa ramka passe partout narodziła się w XIX wieku we Francji i początkowo była po prostu technicznym sposobem na izolowanie dzieła od ramy i ochronę przed przenikającą wilgocią. Z czasem dostrzeżono, że taka papierowa obwódka wokół obrazu sprawia, że on sam zyskuje na urodzie. Taki zabieg ciekawie podkreślał postacie i inne detale, a fakt, że obwódka była grubsza sprawiał, że powstało coś w rodzaju pierwszego, nieśmiałego efektu 3D.

Plakat Kolorowe kwiaty - Plakaty w ramie - Demur
Plakat „Kolorowe kwiaty”

Rodzajów passe partout jest sporo, jednak większość z nich stosowna jest w przypadku oryginalnie namalowanych obrazów oraz oprawiania np. zabytkowych pism w celu ich wyeksponowania. Dla naszych plakatów wystarczają po prostu maszynowo docięte, kartonowe ramki, które świetnie podkreślają niektóre grafiki. Do jakich plakatów warto używać passe partout? Szczególnie godne polecenia jest w przypadku plakatu, na którym króluje centralnie położona postać albo inny pojedynczy detal. Świetnie z taką ramką prezentują się także wszelkie grafiki akwarelowe, a także krajobrazy i abstrakcje wykonane w innych technikach. Tak naprawdę decyzję o zastosowaniu kartonowej obwódki zwykle podejmuje się na podstawie wyczucia. Jeśli jednak nie masz pewności, jaka opcja będzie wyglądała lepiej, kup po prostu ramę z wyciąganym passe partout i spróbuj obydwu wariantów.

Plakat Zielone rośliny - Plakaty w ramie - Demur
Plakat „Zielone rośliny”

Pamiętaj, że bardzo ważne jest ręczne wykadrowanie plakatu, ponieważ motyw graficzny musi się znajdować dokładnie pośrodku ramy. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić skorzystaj po prostu z kompleksowej oferty, gdzie możesz zamówić plakat w ramie z opcją z passe partout lub bez, z odpowiednio przyciętą i wykadrowaną grafiką. Samodzielnie wybierzesz każdy element dekoracji i zyskasz pewność, że nic nie popsuje efektu. W końcu designerska, główna ozdoba na ścianę do nowocześnie i modnie urządzonego wnętrza jest kluczowa dla stworzenia spójnej, ciekawej aranżacji. Plakat ma przykuwać uwagę swoimi walorami, więc musi prezentować się idealnie.

Dodaj komentarz