Inspiracje, Poradnik

5 fototapet idealnych do pokoju na poddaszu

Fototapeta na poddaszu - Demur

Poddasze to przestrzeń bardzo inspirująca, ale też trudna do urządzenia. Wymaga zastosowania rozwiązań indywidualnych i nieszablonowego myślenia. Aranżacja powinna być bardziej przemyślna niż ma to miejsce w normalnej kubaturze, ponieważ już skosy same w sobie zabierają nam sporo przestrzeni życiowej. Potrzebne są więc efektowne, ale i sprytne rozwiązania, np. specjalna fototapeta na poddaszu. Możliwości takich dekoracji są nieograniczone, ale pięć grup wzorów polecamy szczególnie.

Poddasze iluzoryczne, czyli przedłużamy perspektywę z fototapetą

Urządzając pomieszczenia, które są małe, a dodatkowo ograniczone skosami warto zawsze poszukać dodatkowej przestrzeni optycznej. Spore możliwości w tym zakresie daje nam prosta ściana szczytowa i odpowiednio dobrana fototapeta, która skutecznie modyfikuje odbiór wzrokowy całej kubatury, a dodatkowo zmienia klimat całej aranżacji.

Fototapeta Wakacje na tropikalnym molo - Fototapeta na poddaszu - Demur
Fototapeta „Wakacje na tropikalnym molo”

Kilka ciekawych pomysłów fototapet powiększających:

  • Dodatkowe poddasze. Zdjęcie innego poddasza na szczytowej ścianie to oryginalny dekor i naturalne przedłużenie perspektywy.
  • Korytarz lub uliczka. Wariant, który wydłuża wnętrze, wprowadza klimatyczną tajemniczość i ciekawą asymetrię.
  • Leśna ścieżka lub pomost na wodzie. Połączenie wydłużonej perspektywy powiększającej optycznie przestrzeń z pięknymi, relaksującymi widokami.

Otwórz poddasze na świat za pomocą fototapety z krajobrazem

Zdecydowanie większy problem stanowią ściany skośne, które znacznie ograniczają naszą przestrzeń, ale i na to znajdzie się rada. Można zdecydować się na sprytną fototapetę z krajobrazem, która ozdobi duży fragment lub całość ściany.

Fototapeta Bezkres kwiecistych pól - Fototapeta na poddaszu - Demur
Fototapeta „Bezkres kwiecistych pól”

Fototapety na poddasze, które fundują otwartą przestrzeń:

  • Szeroka panorama. Na skośnej ścianie umieść wielki widok na pola i łąki, plażę i morze albo pasmo górskie. Wybierz ujęcie naturalnych rozmiarów i wykonane tak, jakby widz patrzył na ten krajobraz z tarasu. To znacznie otworzy i powiększy przestrzeń, poprawi klimat wnętrza i z pewnością będzie działać relaksująco.
  • Atrapa okna połaciowego. Ciekawe rozwiązanie do małych pomieszczeń na poddaszu bez okien w dachu, gdzie dodatkowo nie można zaszaleć z dekoracjami ściennymi. Na niewielkim fragmencie, np. pomiędzy belkami, umieść zdjęcie otwartego okna połaciowego, za którym widać pogodne, słoneczne niebo i niewielkie obłoczki. Taka fototapeta na małym poddaszu daje dodatkowe światło i otwiera zbyt małą przestrzeń.

Zielone poddasze relaksujące

We wnętrzach znajdujących się na poddaszu ciężko jest umieścić duże rośliny zielone. Mało jest miejsc, gdzie mogłyby swobodnie stanąć, jednocześnie nie zabierając nam powierzchni użytkowej. Co zrobić, jeśli lubimy zieleń w swoim otoczeniu?

Na skośnych ścianach poddasza doskonale sprawdzi się fototapeta z motywami roślinnymi, wszelkiego rodzaju odmiany modnych deseni w stylu urban jungle i zbliżenia na soczystą trawę. W przypadku ściany szczytowej można sobie zafundować widok lasu w rozmiarze dopasowanym do całej aranżacji. Każdy z tych wariantów wygląda świetnie w połączeniu z drewnianymi meblami albo odkrytymi elementami konstrukcji dachu.

Idealna fototapeta na poddaszu – drewniane deski w różnych odmianach

Poddasze zwykle kojarzy nam się z widokiem drewna w postaci belek więźby dachowej. Czasami jednak zastajemy przestrzeń całkiem zabudowaną albo sami musimy przyjąć takie rozwiązanie. Oczywiście na każdą ścianę można położyć drewniane okładziny, które dodadzą klimatu, ale to nie jedyne rozwiązanie.

Fototapeta Rustykalny płot w pastelach - Fototapet ana poddaszu - Demur
Fototapeta „Rustykalny płot w pastelach”

Decydując się na aranżację wnętrz w stylu skandynawskim, umiarkowanie nowoczesnym, boho, wiejskim i każdym innym, do którego pasują deski, można zastosować fototapetę, która je imituje. Potencjał wzorów w tej grupie jest ogromny i można mieć na ścianie deski barwione na różne kolory, drewno stare albo idealnie wyszlifowane, deski ze starych beczek oraz artystyczne, drewniane ornamenty.

Fototapeta kosmiczna, która zdobi ale nie dominuje

Ultra nowoczesne albo futurystyczne poddasze wymaga zastosowania zupełnie innych rozwiązań dekoracyjnych. Jednym z ciekawszych pomysłów jest widok na kosmos. Planety, gwiazdy, mgławice i inne obiekty, które lekko świecą w oddali. Duża ilość takich elementów sprawia, że ciemne tło kosmicznego nieba nie jest ponure. Z kolei rozproszenie tych detali i ich spore oddalenie daje uczucie lekkości i nie przytacza widza nawet jeśli wisi nas głową na skośnej ścianie poddasza.

Fototapeta Daleko, lata świetlne stąd - Fototapeta na poddaszu - Demur
Fototapeta „Daleko, lata świetlne stąd”

To zaledwie wycinek tego, jak efekt może dawać fototapeta na poddaszu, który może posłużyć jako ciekawa inspiracja. Tak naprawdę możliwości jest więcej, ważne jednak, aby pamiętać, że dekoracja ścienna w przypadku poddasza zawsze powinna rozświetlać, rozweselać i powiększać wnętrze.

Dodaj komentarz